Türkiyenin en gelişmiş ilan sitesine ücretsiz üye olarak istediğiniz kategoride ilan verebilirsiniz,
Destek    Blog    Vakifemlakdestek@gmail.com     05325487435
Blog
Kategori/ Emlak / Kira sözleşmesi imzalarken 10 konuya dikkat edin

1) Eksiksiz kimlik bilgileri
Kira sözleşmesinde hem ev sahibi hem de kiracı için şu bilgilerin mutlaka yer almasına dikkat edin: Ad, soyadı ve T.C. kimlik numarası. Ayrıca, kiracıların emin olması gereken bir diğer konu ise, kira sözleşmesini imzalayacak kişinin gerçekten evin sahibi olup olmadığı… Gerekirse tapu kayıtlarına başvurabilirsiniz.

 

2) Kira tutarını yazarken…
Kiralık ev için anlaşılan kira fiyatı sözleşmede hem yazıyla hem de rakamla yer almalı.

 

3) Doğru iletişim bilgileri
Kira sözleşmesinde adres bilgisi bölümünde, kiralanacak konutun adresinin doğru yazıldığını kontrol etmelisiniz. Ev sahibinin veya varsa kefilin iletişim adreslerinin de sözleşmede bulunması dikkat edilecek diğer konulardan…

 

4) Detaylara yer açın
İlerleyen dönemlerde herhangi bir anlaşmazlık yaşamamak adına kiranın hangi tarihlerde, hangi hesaba yatırılacağı mutlaka kira kontratı maddeleri arasında yer almalı. Aynı zamanda kira artış dönemleri ve artış oranı da açıkça belirtilmeli.

 

5) Depozito maddesi
Depozito söz konusuysa; miktarı, neden verildiği ve hangi şartlarda depozito bedelinin geri alınacağı maddelerde yine açık ve net olarak yer alması gereken konulardan…

 

6) Demirbaşlar ve tadilatlar
Kiralanan gayrimenkulün hangi koşullarda teslim edildiği, demirbaş bilgileri ve kiracının mal sahibinin yazılı izni olmadan tadilat yapamayacağı da yazılmalı.

 

7) Geçerlilik süresi
Kira sözleşmesinin süresi ve yenileme dönemine ait bilgilere yer verilmeli. Küçük bir bilgi: Ev sahibi kira kontrat süresi dolmadan kiracıyı evden çıkaramaz. Ayrıca kontrat süresi bitimine 1 ay kala ev sahibi, kiracısına ihtarname çekmediği sürece, söz konusu kontrat kendiliğinden yenilenir ve süresiz kontrat niteliğine dönüşür.

 

8) Anlaşmazlıklar için önlem alın
Mal sahibi ve kiracı arasında bir anlaşmazlık yaşanması durumunda hangi mahkemelerin ve icra müdürlüklerinin yetkili olacağı da sözleşmeye dâhil edilmeli.

 

9) Kiracılar dikkat!
Özellikle kiracıların kiralık ev için sözleşme imzalarken mutlaka ekletmesi gereken madde olmalı. Neyin hakkında mı? Kiralanan konutun geçmiş dönemden (yani eski kiracıdan) kalan aidat, su, elektrik, doğalgaz gibi borçlarının bulunması halinde, bu borçların yeni kiracıya ait olmadığı hakkında.

 

10) İmza zamanı
Taraflar sözleşmenin her sayfasını birlikte ve varsa kefiller huzurunda imzalamalı.


Kategori: Emlak

Yazar: admin

Tarih: 13.05.2022 13:32:44

Yorumlar

Yorumlar

Yorum yapabilmeniz için Giriş yapmanız gerekiyor, üye değilseniz Kayıt olun.